Součastnost
A začneme u základů, tedy u základní desky. Záladní deska je základem počítače - připojují se na ní všechny ostatní komponenty. Máme jich několik druhů co do velikosti i dalších parametrů...pojďme si o ní tedy něco říci.
Co to vlastně je?
Jak jsem již psal - základní deska je absolutním základem počítače, na který se připojují další k chodu nutné komponenty. Obsahuje velké množství různých patic a konektorů, do kterých se vkládají různé počítačové komponenty. Základní deska obsahuje například patici pro procesor (mikroprocesor), patice pro pamět RAM, konektory pro připojení klávesnice, myši a plno dalších.
Typy základních desek
AT: forma AT je již starým stylem základních desek. Formu AT vymyslela firma IBM na začátku osmdesátých let a představovala až do poloviny devadesátých let převažující formu vyráběných desek. Základní deska AT existovala v několika velikostních modelech. Původní deska AT byla obrovská, na šířku měřila okolo 30 cm a dlouhá byla přes 32 cm.
Baby AT: s rozkvětem osobních počítačů a se zlepšováním technologie se začala zvyšovat poptávka po menších počítačích a to dalo vzniknout mení verzi desky at - Baby AT (můžete ji vidět na obrázku vpravo). Ovšem i mezi samotnými deskamy Baby At existují rodíly v rozměrech. Oproti klasické desce AT měla Baby AT samozřejmě jinak rozmístěné konektory.
ATX: stále ovšem nebyla uspokojena poptávka po nové formě s více standradními konektory a k po formě, který by byla více přizpůsobivá. To vedlo k vytvoření nové desky - ATX v roce 1995. Desky ATX se prosazovaly jen zvolna, avšak roku 1998 překonaly v prodeji desky AT. V součastnosti představují desky ATX nejpoužívanější formu. Deska ATX má stejné rozměry jako deska Baby AT, ale připevňuje se v 90 stupňovém úhlu ke skříni počítače. Od desky AT se liší chybějícím portem AT pro klávesnici, který byl nahrazen zadním panelem s veškerými důl. porty. Forma ATx přinesla mnoho vylepšení - například umístění napájecího zdroje umožňuje lepší proudění vzduchu, dále menší vzdálenosti mezi čipem Northbridge, procesorem a pamětí RAM, které zvýšilo výkon. Poodobně jako u AT má i ATX svou menší sestru - microATX.
Ostatní: existuje ještě několik typů základních desek. Jsou to např. FlexATX, NLX a další. Některé se dají použít jen do specifických počítačů jednotlivých firem. Protože nejsou tak rozšířené, nebudu se o nich rozepisovat.
Tak to bylo něco málo o základních deskách, příště si povíme něco o zdrojích.